Pe 17 aprilie, 2024, am avut o deosebită onoare și bucurie să particip la Conferința de Economie Socială de la Iași.
În calitate de speaker, am prezentat câteva dintre soluțiile mele pentru persoanele vulnerabile pe plan local:
subvenții pentru întreprinderi sociale de inserție pentru a crea locuri de muncă incluzive pentru persoane cu dizabilități și din grupuri vulnerabile beneficiare de ajutor social;
scutiri de la plata impozitului pe clădiri, terenuri, mașini și servicii de salubritate;
achiziții rezervate de la întreprinderi sociale de inserție în procent de minim 5% din bugetul anual de achiziții al Iașului;
includerea economiei sociale ca direcție strategică de dezvoltare a municipiului Iași;
realizarea de parteneriate strategice cu întreprinderile sociale care activează în industrii creative, verzi sau incluzive și atragere de fonduri europene pentru diferite acțiuni și evenimente de impact.
Eu cred foarte mult în asigurarea unor locuri de muncă pentru cei vulnerabili: nu doar că oferă demnitatea independenței financiare celor vizați, ci și eficiență bugetară. E mult mai ieftin să oferim facilități întreprinderilor sociale decât să plătim ajutoare sociale. Măsurile de mai sus vizează strict întreprinderile sociale care creează locuri de muncă pentru persoanele vulnerabile.
Persoanele vulnerabile (de ex. persoane cu dizabilități, în vârstă, șomerii de lungă durată, tineri) trebuie protejate și ajutate să se integreze în câmpul muncii și în societate. Măsura civilizației noastre este dată de felul în care îi tratăm pe cei mai vulnerabili dintre noi.
Felicitări doamnei Achiței și întregii echipe ADV pentru organizare!
Comentarios